Kako razviti emocionalnu inteligenciju djeteta

05 Aprila, 2020

Emocionalna inteligencija je skup emocionalnih osobina važnih za uspješnost pojedinca, a to su empatiija, istraživanje i shvatanje vlastitih osjećaja, neovisnost, prilagodljivost, omiljenost, sposobnost rješavanja problema u saradnji sa drugima, upornost, prijateljsko ponašanje, ljubaznost, poštovanje… Emocionalna inteligencija je drugačiji način da se bude pametan. Važnost intelektualne inteligencije (IQ) je precijenjena, a važnost emocionalne inteligencije (EQ) je podcijenjena. Vjerujem da polako spoznajemo tu našu zabludu. Emocionalna inteligencija uključuje znanje o onome što osjećate i služenje vlastitim osjećajima za donošenje dobrih odlika u životu.

  • Budite djetetu model emocionalno inteligentne osobe

Promatrajući vas dijete vidi kako reagujete na frustraciju i koliko ste „prisutni“ u vlastitom životu, te jeste li i u kojoj mjeri svjesni vlastitih emocija i emocija drugih ljudi.

  • Budite spremni djetetu reći „ne“

Govoreći djetetu „ne“ dajete mu vrijednu priliku da se nauči suočavati sa frustracijama i razočarenjima. Djeci koja uvijek dobiju ono što žele uskraćena je životna prilika za rast i razvoj te se tipični osjećaju nesretno i sklona su razvoju depresivnih simptoma.

  • Slušajte svoje dijete

Ne osuđujte, ne donosite prenagle zaključke. Ponekad samo poslušajte.

  • Vježbajte djetetovo strpljenje

Nikad nije ni prerano ni prekasno da sa djecom započnete vježbati strpljenje. Ako dijete nešto želi, ponekad mu nemojte odmah dati ili kupiti, i ako možete. Odgodite kupovinu željenog za dan – dva i podsjetite sebe da je to za njegovo dobro.

  • Uključite djecu u kućanske poslove

Istraživanja dokazuju da su djeca koja su od ranog djetinjstva uključena u kućanske poslove (primjerena njihovom uzrastu) u životu sklonija biti sretna i uspješna, jer osjećaju da pripadaju svojoj porodici i da su njen važan dio te da joj doprinose na svoj način. Ovo je jedan od načina kako djecu učiti samostalnosti i odgovornosti te razvijati njihovo samopouzdanje.

U nastavku Vam predlažem nekoliko ideja kako da kroz igru razvijate emocionalnu inteligenciju svojih mališana:

IGRE ZA RAZVOJ EMOCIONALNE INTELIGENCIJE

  1. Dramatizacija s lutkama

Sve dramatizacije s lutkama vrlo su značajne jer dijete mora izraziti osjećaj samo verbalno.

  • Pantomima osjećaja

Izradite kartice koje označavaju razne emocije. Igru možete igrati u paru ili da u njoj učestvuje cijela porodica. Dijete izvuče jednu karticu i bez riječi odglumi osjećaj koji je označen na kartici. Drugo dijete, na primjer, u koliko prepozna osjećaj dobiva karticu, zatim uzima novu i glumi. Pobjednik je ono dijete koje na kraju igre ima najviše kartica.

  • Skala emocija

Na zidu se nacrtaju ili zalijepe jednostavna lica (smajlići) koja iskazuju tri različita stanja: sreći, neutralno i tugu – dijete na osnovu tih prikaza uče graditi emocije. U svakodnevnoj komunikaciji dijete i roditelj koriste se time da bi naglasili kako se trenutno osjećaju ili kako su se osjećali u različitim situacijama i sl.

  • Pogodi osjećaj

Jednu neutralnu rečenicu, npr. „Ostani kod kuće“, treba izgovoriti različitim tonovima (može se uključiti i tjelesni pokret) kako bi se izrazile različite emocije (npr. ljutito, veselo i sl.). Ostali  pogađaju o kojem se osjećaju radi.

  • Nastavi rečenicu

Dijete nastavlja započete rečenice:

Sretan sam kada…

Tužan sam kada…

Ljut sam…

Volim…

Ne volim…

Dragi roditelji, uživajte sa svojim mališanima kod kuće!!!

OSTANITE KOD KUĆE !!!

Lejla Bajrami, dipl. pedagog – psiholog

Sjedenje u w položaju i kako ga ispravitiSavjet logopeda – kako kroz igru stići do slova na predškolskom uzrastu