Toalet trening za djecu

30 Marta, 2020

Poštovani roditelji,

Toalet trening je razvojni zadatak  koji većina zdrave djece uspije savladati u dobi od druge do četvrte godine bez određenih medicinskih intervencija. Radi se o kompleksnom motoričkom zadatku pražnjenja mjehura i crijeva u određeno vrijeme i na određen način.

Trening/učenje korištenja toaleta se događa paralelno sa razvojem novih fizičkih i govorno-jezičkih sposobnosti te s razvojem samopoštovanja. Kod djece dolazi do integracije roditeljskih i društvenih očekivanja s vlastitom potrebom za samostalnošću.

Roditelji sami trebaju procijeniti kada je njihovo dijete spremno za toaletni trening. Različite vještine spremnosti povezane su sa uspješnim treningom. Prije svega dijete treba biti fizički i psihološki spremno.

Da li je vaše dijete spremno za odlazak na tutu?

DA:

  • Muči ga osjećaj mokre pelene
  • Sa zanimanjem posmatra kada neko od roditelja upotrebljava toalet
  • Već neko vrijeme ima suhe pelene ujutro ili ostaju suhe tokom dnevnog spavanja
  • Razumije jednostavne upute poput „Idemo u toalet!“
  • Poznaje toaletni rječnik kojim označavamo nuždu
  • Počinje obavljati nuždu u predvidljivo vrijeme

NE:

  • Stoji iznad tute i piški na pod
  • Ne dopušta da mu se skinu pelene, vrišti i opire se
  • Sjeda sa kašastom stolicom u pelenama na pod i pritom ne pokazuje nelagodu
  • Skriva se u ćošku kada treba obaviti nuždu
  • Negoduje na razne načine kada mu se predloži tuta

Postoje brojne tehnike toalet treninga. Koja je bolja ili uspješnija, istraživanja još nisu potvrdila. Ali, ona koja su se pokazala kao najučinkovitija je zasnovana na tome da je potrebno dijete nagraditi za svaki pokušaj sjedenja na tuti. Što će biti nagrada treba odrediti u skladu sa uzrastom (recimo da  uvedemo  tzv. tablice nagrađivanja u koje zapisujemo s djetetom koliko pokušaja je imalo te nakon određenog broja bodova, dijete dobiva neku nagradu, shodno djetetovom interesovanju, a sa djecom starom 2 godine, nagrada može biti neki zdravi slatkiš).

             Protokol toaletnog treninga

  1. Dijete treba nositi gaćice tokom dana. Pelenu nosi samo kada spava.
  2. Dijete treba piti puno tekućine kako bi mu mjehur bio pun (npr. djetetu stalno nudimo čaj)
  3. Svakih 30 minuta dijete treba sjediti na tuti na 1-2 minute. Prije toga treba djetetu dati uputu da skine gaćice, a nakon sjedenja, da ih obuče nazad. Pohvaliti dijete.
  4. Ako dijete obavi nuždu dok sjedi, odmah mu dati nagradu.
  5. Svakih 5 minuta provjeriti je li dijete suho. Djetetovu ručicu također treba staviti na gaćice kako bi osjetilo je li suho ili mokro. Ako je dijete suho, pohvaliti ga.
  6. Ako je dijete mokro tokom provjere – odvesti dijete na toalet, a nakon toga obući mu suhe gaćice nakon čega nagrada i pažnja neće uslijediti. Dakle, potrebno je uskratiti pažnju djetetu na barem 1 minutu. Ovaj korak nije zabavan za dijete (niti za roditelja) ali, nužno ga je dosljedno ponavljati.
  7. Dijete će u početku treninga više biti mokro nego suho zbog čega treba osigurati veći broj suhih i čistih gaćica. Važno je da Vas to ne obeshrabri te da nastavite s protokolom.
  8. Kada dijete samo inicira potrebu za obavljanjem nužde, barem dva puta zaredom, možete prestati s rasporedom odlaska na toalet. Jer ako nastavite s rasporedom, dijete će postati ovisno o istome te više neće samo inicirati odlazak na toalet. Ako dijete inicira odlazak na toalet samo jednom, treba ponovno započeti s protokolom.
  9. Kada će dijete imati 20 samostalnih odlazak na toalet, bez mokrih gaćica, tada možete prestati s davanjem velikih količina tekućine.
  10. Nakon toga, dijete možete izvesti vani, u park ili šetnju. Procedura je sljedeća: djetetu treba dati više tekućine i čim stignete na javno mjesto, trebate mu pokazati gdje možete otići u toalet, a zatim posmatrati hoće li samo inicirati odlazak na njega ili ne. U slučaju da dijete ne želi ići na toalet, treba koristiti minimalno poticanje odlaska na isti.

 Velika nužda

  1. Potrebno je prepoznati otprilike kada dijete tokom dana prazni crijeva te ga u to vrijeme podsjesti na toalet barem 5 minuta i nagraditi za pokušaj.
  2. Kada se dogodi “nezgoda”, presvući dijete i obući mu suhe gaćice. Uskratiti pažnju na 1 min.
  3. Pobrinuti se da dijete jede zdravo i cjelovito.
  4. Ponavljati postupak sve dok dijete ne usvoji naviku i oduprijeti se iskušenju da ponovno stavljate pelenu.

Korisne činjenice

  • Djevojčice se obično zainteresuju za skidanje pelena sa 23 mjeseca života, a dječaci sa 25 mjeseci
  • Vrtić nema negativan uticaj na odvikavanje od pelena
  • Djevojčice se obično odviknuod pelena sa 33 mjeseca, a dječaci sa 37 mjeseci života.

SRETNO I OSTANITE KOD KUĆE !

Lejla Bajrami, dipl.pedagog-psiholog

Igre prstima i aktivnosti za razvoj fine motorikeKada potražiti pomoć logopeda