Vježbe oblikovanja

05 Aprila, 2020

Uslovi savremenog načina života u najvećoj mjeri negativno utiču na čovjeka, drastično umanjujući njegove biološke potencijale. Sve je masovnija pojava niza bolesti krvnih sudova, respiratornog sistema, kao i gojaznosti, tjelesni deformiteti, psihičke i druge tegobe.

Nedovoljno kretanje tokom dana upućuje na jednostrano aktiviranje malog broja mišića, dok se većina mišića potpuno zanemaruje, što dovodi do poremećaja i deformiteta koji se najlakše uočavaju u lošem držanju tijela. Vježbe oblikovanja, pored elementarnih aktivnosti, mogu da sačuvaju djetetovu vitalnu snagu i da stvore preduslove za svestrani razvoj fizičkih sposobnosti, te efikasno unaprđenje zdravlja djece. Takođe suštinski smisao vježbi oblikovanja je stvaranje navike za njihovom svakodnevnom primjenom, razvoj i podizanje opštih fizičkih sposobnosti i radnog potencijala sportista, usavršavanju motornih i motoričkih sposobnosti posebno u okolnostima njihove intenzivne primjene što se istovremeno odražava na sposobnost racionalnog korištenja pokreta. Od izuzetnog su značaja i za prevenciju od povreda. U takvim uslovima frekvencija vježbanja se povećava, a odgovornost za vlastiti razvoj postaje sve prisutnija što se često manifestuje željom da se razvoj sposobnosti prati, podizanjem nivoa vježbanja i samodiscipline.

Vježbe oblikovanja su sastavni dio fizičkog i zdravstvenog vaspitanja u predškolskom odgoju, školama i sportskim klubovima i primjenjuju se prvenstveno u njegovoj drugoj fazi koju svi metodičari nazivaju pripremnom.

Vježbe oblikovanja mogu se primjenjivati u smislu:

  • Prevencije – kao stimulativno sredstvo u održavanju opšte funkcionalne sposobnosti organizma, ali i kao vježbe za pripremu lokomotornog aparata za složenije fizičke aktivnost većeg radnog opterećenja.
  • Kompenzacije – u smislu angažovanja onih mišićnih grupa koje su rijetko bile angažovane u dnevnim radnim aktivnostima.
  • Korekcije – za otklanjanje slabosti mišića ili njihovog pretjeranog tonusa i slabe zglobne pokretljivosti. Vježbe oblikovanja korektivnog tipa primjenjuju se na časovima specijalnog korektivnog vježbanja ili tzv. korektivne gimnastike.

Pojam vježbi oblikovanja

Vježbe oblikovanja, kako se one u praksi uobičajeno nazivaju, u osnovi su prirodni pokreti pojedinim djelovima tijela izvedeni u njihovom osnovnom ili izmjenjenom mehaničkom obliku, ali uvjek sa posebnim ciljem. Taj cilj, oblikovanje tijela, jeste ono što ove vježbe svrstava u grupu vježbi oblikovanja. Međutim, one ne utiču samo na promjenu fizičke spoljašnjosti, već prije svega, na poboljšanje kvaliteta aparata za kretanje (lokomotornog aparata). Znači, one imaju za cilj funkcionalno osposobljavanje lokomotornog aparata sa usmjerenim uticajem na mišiće i zglobove. Ovim vježbama se razvijaju i održavaju mišićna snaga i pokretljivost zglobova, otklanja mišićna napetost, mogu se poboljšati i neke strukture motoričkog funkcionisanja. Vježbe oblikovanja možemo različito sistematizovati čime se olakšava njihov pravilan izbor.  U narednim objavama ćemo obraditit vrste i način izvođenja vježbi oblikovanja, do tada budite na sigurnom i ostanite kod kuće. 

mr.sci. Damir Hadžiabdić, prof. tjelesnog i zdravstvenog odgoja

Jednostavne vježbe za pravilan razvoj govoraSjedenje u w položaju i kako ga ispraviti