Aktivnosti za jačanje pincet hvata kod djece

09 Aprila, 2020

Pincet hvat predstavlja koordinaciju palca, kažiprsta i srednjeg prsta prilikom držanja sitnijih predmeta. Svaki put kada držite olovku ili dugme na svojoj košulji koristite pincet hvat. Odrasloj osobi ova aktivnost djeluje sasvim prirodno, ali za dijete ovo je važan korak u razvoju vještina fine motorike. Pincet hvat predstavlja ne samo koordinaciju i saradnju prstiju, nego i koordinaciju mozga i mišića ruku. To su pokreti koji zahtjevaju preciznu kontrolu sitnih mišića prstiju i šake i koje zatjevaju i druge vještine kao su snaga i vizuomotorna koordinacija.

Dijete će obično početi razvijati ovu vještinu u dobi između devetog i desetog mjeseca života, ali to može varirati od djeteta do djeteta jer se djeca razvijaju različitim brzinama. Kako dijete raste, ono će prirodno držati svoje bojice i olovke na različite načine. Način na koji dijete drži bojicu ili olovku ovisi o tome koliko su spremni mišići prstiju i šake, kao i mišići ramena i ruku. Ukoliko dijete ne razvije na vrijeme ovu vještinu, stručnjak to može protumačiti to kao kašnjenje u razvoju i preporučiti aktivnosti i tretman usmjeren na stimulaciju tog područja razvoja kako bi došlo do poboljšanja u razvoju hvata.

Prste koje koristimo prilikom pincet hvata možemo zvati  i “super prsti” kako bismo djeci lakše objasnili prilikom razvoja ove vještine.

Kako poticati razvoj pincet hvata kod djeteta? Razgovaraćemo sa djetetom o “super prstima”. To je zabavan način da se započne edukacija pravilnog korištenja pincet hvata. Na ovaj način učimo dijete da su ova tri prsta (palac, kažiprst i srednji prst) najjači i najvažniji na ruci. Kada se dijete upozna sa tim terminom, svaki put tokom neke aktivnosti kada mu kažemo da koriste “super prste” ono će automatski preći na korištenje palca, kažiprsta i srednjeg prsta.

Malim dječijim rukama potrebno je poticanje za korištenje preciznog pincet hvata. Evo nekoliko prijedloga aktivnosti za jačanje pincet hvata.

  • prebacivanje sitnih predmeta (različitih bobica, pasulja, graška i sl.) prstima iz jedne posude u drugu,
  • prebacivanje tečnosti pipetom iz jedne posude u drugu,
  • sortiranje predmeta prema različitim osobinama (boji,obliku,veličini),
  • pucanje omota sa mjehurićima,
  • igranje sa plastelinom ili tijestom,
  • kidanje papira na sitne komade,
  • hvatanje sitnih predmeta pincetom, štipaljkom ili hvataljkom,
  • razne društvene igre (igra memorije, ne ljuti se čovječe i sl.),
  • nizanje perlica,
  • ubacivanje kovanica u kasu,
  • igračke sa špricom ili prskalicom.

Stavite predmete različite veličine ispred djeteta i gledajte kako pokušava da ih pokupi. Nadgledajte ovu aktivnost ukoliko se radi o djeci mlađeg uzrasta koja su sklona stavljati predmete u usta. Možete i pred dijete stavite izdrobljenu mekanu hranu i pustite ga da rukama jede. Jedenje rukama uveliko pomaže razvoju hvata kod djece. 

Elzana Razić, dipl.edukator – rehabilitator

Pjesmice za razvoj govoraKreativna aktivnost za djecu i roditelje – „Knjiga o meni“