Aktivnosti za razvoj krupne motorike kod djece uzrasta 12 do 24 mjeseca

10 Aprila, 2020

Potrebno je mnogo savladanih vještina da dijete iz ležećeg položaja okrene se, sjedne, počne puzati, i na kraju hodati. Za razliku od odraslih, djeca ranog uzrasta nisu savladala vještinu korištenja određenih mišićnih grupa u različitim situacijama, pa njihovi pokreti često djeluju ukočeno i nespretno. Međutim, putem pokušaja i pogrešaka dijete će naučiti kako izolirati pojedine mišićne skupine prilikom izvođenja različitih pokreta, i usavršiti svoje kretanje.

Između druge i treće godine dijete bi trebalo savladati ove četiri vještine, sljedećim redoslijedom:

  • trčanje,
  • skakanje,
  • galopiranje i
  • preskakivanje.

Svaka savladana vještina preduslov je za sljedeću.  Dijete počinje trčati onog momenta kada je sigurno u sebe i svoju vještinu hodanja, pa počne hodati brže, sve dok to brzo hodanje ne preraste u trčanje. Dijete obično počinje skakati oko druge godine života. U početku će taj skok djelovati nespretno, ali vremenom će ga dijete usavršiti. Galopiranje je važna prekretnica u razvoju motorike; dijete je savladalo trčanje i skakanje, i potreban mu je novi izazov, a to je upravo aktivnost gdje obje noge ne rade isti pokret istovremeno. Ista situacija je i sa vještinom preskakivanja; za razliku od običnog skoka, za preskakivanje je potrebna veća snaga, bolja ravnoteža i koordinacija. Sve ove aktivnosti dijete će razvijati i savladavati uglavnom kroz igru sa svojim vršnjacima.

Ali kako stimulisati vještine koje će biti uslov i temelj za razvoj hodanja, trčanja i skakanja?

Za razvoj motoričkih vještina koje će biti preduslov gore navedenih pokreta (hodanja, trčanja, skakanja..) danas donosim prijedlog jednostavnih aktivnosti za razvoj krupne motorike za djecu uzrasta 12 do 24 mjeseca:

  • Sačuvajte velike kutije koje mogu poslužiti kao odlično igralište za djecu. Napravite od njih kućicu tako što ćete izrezati prozore i vrata na kutiji. Dijete će obožavati svoje tajno skrovište neprestano ulazeći i izlazeći iz njega. Ili napravite šator od plahte.
  • Bacajte i šutirajte lopte različitih veličina.
  • Djeca vole vući i gurati predmete, pa im omogućite korištenje igračaka koje će moći vući i gurati po kući po čitave dane.
  • Igračke koje pomažu razvoju ravnoteže i koordinacije su svakako igračke koje djeca mogu jahati ili voziti, tricikli i bicikla (bez pedala) ili auta u kojima će se djeca odgurivati nogama.
  • Djeca takođe vole plesati. Omogućite im što više muzike i plesa. Neka to postane vaša dnevna rutina.
  • Potrudite se da dijete bude fizički aktivno najmanje jedan sat dnevno, svaki dan.
  • Uključite dijete u jednostavne kućanske poslove (pospremanje igračaka, dodavanje predmeta i sl.).
  • Dok kuhate dajte djetetu šerpu i drvenu kašiku. Neka dijete kopira ono što radite.

Mnogo je još aktivnosti koje mogu doprinijeti uspješnom razvoju djeteta. Svako kretanje, svaka motorička aktivnost dobra je za dijete. Jako je važno stimulisati dijete u ranom periodu, jer to je važan preduslov dalji pravilan razvoj djeteta.   

Elzana Razić, dipl.edukator – rehabilitator

Kako da potaknete dijete da pričaRazvoj govora kroz igru