Primjeri igara koje možete igrati sa djecom, a za koje je potrebno samo vaše vrijeme i dobra volja

02 Aprila, 2020

Dosadno mi je. Šta da radim? Igraj se sa mnom! Samo su neke od rečenica koje ovih dana odzvanjaju u našim domovima. Već poznate igre kratko zaokupljuju dječiju pažnju, što roditelje potiče da traže nove sadržaje ili zavire u svoja sjećanja na djetinjstvo. Vaši mališani, a i oni malo veći, rado će sudjelovati u prijedlozima koji su za njih novi, neočekivani. Probudit ćete njihovu znatiželju da zajedno sa vama istražuju, uče i ono što je najvažnije, zabave se i uživaju u vremenu koje provodite zajedno. Igra je učenje, a takvo učenje je zabavno.

Prije nego što igru započnete, razmislite o vještinama i sposobnostima svoga djeteta kako bi zadatak bio primjeren, nikako prezahtjevan, a kako biste izbjegli moguću frustraciju, a time i prekid zabave prije nego ste igru zapravo i započeli. Imajte na umu, pohvalite uspjeh i zajedno se nagradite. Ove igre moguće je igrati u paru, ali i sa ostalim članovima porodice.

„NA SLOVO, NA SLOVO…“

Za početak igre potrebno je izabrati slovo abecede. Na izabrano slovo moguće je izgovarati sve riječi koje poznajemo, samo nazive životinja ili samo imena. Igru kreirajte međusobnim dogovorom ili je prilagodite djetetovim mogućnostima. Ako u igri sudjeluju djeca koja ne poznaju abecedu, ali poznaju slova, igru unaprijed možete pripremiti tako što ćete izrezati trideset čvršćih papirića, te na svaki upisati redom po jedno slovo abecede. Papiriće stavite u posudicu, te izvucite jedno slovo. Ili jednostavno, za djecu koja slova još ne prepoznaju, neka sami izgovore jedno od slova na koje žele igrati.

„BESKRAJNA PRIČA“

Ovu igru možete igrati i za vrijeme neke druge, ne tako zabavne aktivnosti za dijete. Pozovite dijete na igru i započnite priču. Dovoljno je da izgovorite nekoliko riječi i djetetu prepustite da priču nastavi i tako se izmjenjujete. Npr:“Bio je lijep i sunčan dan..“.  Uvijek možete izabrati temu koja je djetetu privlačna, ubaciti je usred priče, ali i koristiti događaj koji je djetetu blizak. Npr:“Bili smo na jutarnjem…“; „Almu je zabolio zub..“. Iz ove igre znaju nastati izvrsna književna djela, koja možete zapisivati, te ih sa djetetom ponovo i ponovo čitati, nadopunjavati i mijenjati.

„IZBJEGNI AKO MOŽEŠ“

Cilj igre je izbjegavati pojedinu riječ ili sve riječi koje počinju na slovo koje ste izabrali. Zamislite jutro tokom kojeg je zabranjeno govoriti sve riječi na slovo Z ili još zanimljivije jutro u kojem „NE“ ne postoji. Vrijeme igre moguće je protezati od pet minuta do nekoliko sati, a pobjeđuje onaj koji je izazov izdržao. Igru možete pojednostaviti tako što zadatak može biti da svi govorite tiho ili da ne govorite nikako. Sa manjom djecom, kao što znate, ova posljednja igra će trajati kratko.

„POGODI KO, POGODI ŠTA“

Jedan od sudionika igre zamišlja predmet ili živo biće, a ostali redom postavljaju pitanja, na koja onaj ko je zamislio odgovara sa „da“ ili „ne“. Igru možete započeti pitanjem:“To što si zamislio je predmet ili živo biće“. Postavljate pitanja o boji, velićini, mjestu u kući ili dvorištu… Mlađoj djeci zadajte igru tako što ćete zamišljati neki dio tijela, voće, odjevni predmet i sl.

„SUPROTNOSTI SE PRIVLAČE“

Igru započinje najmlađi igrač sa na primjer „toplo“, a nastavlja slijedeći sa „hladno“, pa „ljeto“, a slijedeći npr. „zima“ i tako u nedogled dok se ne dođe do pobjednika, s obzirom da se uvijek potkrade riječ koja nije u suprotnosti. Prihvatite izazov!

SVE NA „S“

Jedan od igrača predlaže jedno slovo npr „S“ i u određenom vremenu, koje dogovorite svaki od sudionika izmišlja rečenicu sa što više riječi koje počinju tim slovom. Npr:“Selma sipa supu subotom svojoj sestri…“ Svaki od sudionika izgovara na glas svoju rečenicu i naravno broji riječi…

„POVEŽI AKO ZNAŠ“

Jedan igrač izgovara zadani pojam dok ostali izgovaraju riječi koje povezuje zadani pojam. Npr: pojam može biti „vrtić“, a riječi koje će se izgovarati su „učiteljica, jutarnji, papuče, užina, spavanje, kockice“. Pojam može biti i boja, npr. „crvena“, pa će djeca odgovarati „jabuka, jagoda, karmin, srce“ i sl. Onaj ko je pronašao najviše riječi je pobjednik i započinje novu igru.

Želim Vam puno zabave, smijeha, ali i novih ideja.

                                                                      Ivona Dragutinović, dipl.defektolog-logoped

Upoznajte razvojne karakteristike svoje djeceRazvoj tjelesnog i zdravstvenog odgoja u predškolskom razdoblju